1. Se nye veje i rekrutteringen
En stigende akademisering og professionalisering af det frivillige arbejde kan ende med at ekskludere flere end det inkluderer. For at sikre mangfoldigheden i foreninger skal der rækkes ud til den brede del af Danmarks unge, herunder unge med handicap. Der er behov for mere oplysning om, hvad frivilligt arbejde er, hvad man kan lave, og hvordan man kommer i gang. Særligt på uddannelsesinstitutioner og kollegier og bosteder, hvor unge med handicap har deres hverdag.
2. Husk, at det største handicap er det handicap, andre tror, man har
Unge med handicap er vant til at blive mødt med tavshed og berøringsangst, når det kommer til deres handicap. Så spørg den unge og vær nysgerrig på deres handicap. Langt de fleste unge vil gerne snakke åbent om det. Tag gerne en ærlig snak om, hvad det frivillige arbejde indebærer sammen med den unge, så de unge med handicap selv kan være med til at vurdere, om det er en opgave, de kan løfte.
3. Mød unge med handicap med anerkendelse og fleksibilitet
Nogle unge med handicap vil finde det meget grænseoverskridende at lave frivilligt arbejde, og vejen dertil har måske været lang og svær. Derfor har unge med handicap brug for at blive mødt med anerkendelse og fleksibilitet i forhold til deres behov. Meget kan lade sig gøre, hvis bare man taler om det. Man kan være frivillig på mange måder, og unge med handicap gør måske visse ting anderledes end andre frivillige unge. Giv derfor plads til, at de kan være frivillige på deres måde. Flere unge med handicap efterspørger at afprøve det frivillige arbejde. En mulighed kan derfor være at invitere den unge med handicap til at være frivillig for én dag. På den måde kan både den unge og foreningen få afklaret, om det er noget.
(Anbefalingerne stammer fra Sammenslutningen af Unge med Handicaps rapport 'Det første skridt - det sidste skub. En undersøgelse af frivillighed blandt unge med handicap' fra 2015. Du kan læse rapporten i sin helhed her.)