Netop nu søger vi 2 klubledere til Naturklubben!


Familieoplevelsesklub
I familieoplevelsesklubberne gør vi en forskel for vores nærmiljø. Som frivillig klubleder i naturklubben er du i tæt samarbejde med én anden leder med til at arrangere, organisere og deltage i én månedlig aktivitet af 4-5 timers varighed. Aktiviteterne varierer og kan f.eks. byde på skovture og andre af friluftslivets mange muligheder.

Formålet med familieoplevelsesklubberne er, at de skal give udsatte børn og familier mulighed for at få et pusterum, skabe et netværk og få en masse positive minder i det bedste selskab, nemlig med andre familier i lignende situationer og vores fantastiske team af frivillige. Et team på 6-8 frivillige som du kan blive en del af og have ansvar for. Vi har derfor brug for dig, der har et skarpt overblik, brænder for at gøre en forskel og som tør tage ansvaret og lede et stærkt team af frivillige.

Hvad kræver det af dig?

 • Planlægning og afvikling af aktiviteter sammen med de frivillige
 • Udarbejdelse af budget og årsplan for klubben 
 • Rapportering af budget og effektmåling
 • Sikring af klubbens udvikling og drift
 • Ledelse og motivation af de frivillige
 • Samarbejde med de frivillige i familieoplevelsesklubben
 • Samarbejde med foreningens frivilligkonsulent og bestyrelse 

Vi forventer, at du som minimum kan deltage i 1 møde og 1 tur om måneden og er villig til at bruge tid ind imellem ture og møder på planlægning og koordinering. Vi regner med, at dette vil svare til 2-5 timers frivilligt arbejde på ugentlig basis. Bemærk, at der vil være en smule administrativt ift. til de frivillige, men vi har et HR Udvalg som klarer det største administrative arbejde og som kan hjælpe, hvor du måtte have brug for det.

Hvad kan vi tilbyde dig?

 • Et stærkt fællesskab, nye relationer og et stærkt netværk  
 • To årlige ledelseskurser
 • Mulighed for at gøre en forskel for udsatte familier og børn  
 • Stor indflydelse på dine arbejdsopgaver  
 • Mulighed for at træne og bruge din ledelsesmæssige kompetencer
 • Sparring og samarbejde med HR Udvalget

Har vi vækket din interesse?

Lyder ovenstående som noget for dig, så skynd dig at sende en ansøgning via formularen ”Kontakt organisation”.

Om Red Barnet Hovedstaden 

Som frivillig i en familieoplevelsesklub bliver du en del af Red Barnet Hovedstaden. Vi har 8 klubber i København. Klubberne tilbyder udsatte familier oplevelsesrige dagsture. Vi har desuden genbrugsbutikker, som bygger på engagerede frivillige, og vi driver aktiviteter som bl.a. landsindsamlingen i september. Udover at være en frivillig organisation, har vi et stærkt sammenhold og en masse ildsjæle, som ønsker at gøre en forskel.  

Vi glæder os til at høre fra dig!  
På frivilligjob.dk finder du frivilligt, ulønnet arbejde.

Frivilligt arbejde er for alle – og frivilligjob.dk opfordrer derfor alle uanset køn, alder, etnicitet, nationalitet, social baggrund, seksuel orientering, handicap og religiøst eller politisk ståsted til at søge.

Information:

Info om organisationen:

Red Barnet
 • Opdateret den: 10.06.21
 • Udløb: 28.06.21
Andre jobs fra organisationen: